ترک اعتیاد الکل
ترک اعتیاد الکل
ترک اعتیاد الکل مسئله فراگیری است ، مهم نیست که فرزند یک معتاد الکلی باشیم، یا همسرش، یا پدر و مادرش؛ سـوء استـفاده، درد و تـرس و تردید ناشی از آن سـخت و بسیـار جـدی است. ما تلاش زیـادی را صرف ریکاوری و بهبود الکلی ها می کنیم اما این تلاشها کمترین تـاثیـری روی آنـهـا نـدارد.
اگـر شمـا هـم یــکی از عـزیـزان یـا نزدیکانـتان الـکلی اسـت، ایـن مـقاله در کمپ ترک اعتیاد بسیـار بـرایــتان مفید خـواهـد بـود. اگـر خودتان به الکل اعتیاد دارید و عزیزانتـان در تلاش برای کمک بـه شـما هستنـد، این مقاله را هشداری بدانید که از خواب غفلت بیدارتان کند.
مخفی کاری ها و دروغ ها در ترک اعتیاد الکل
معتادان الکلی را باید از خواب غفلت بیدار کرد و به سوی ترک اعتیاد الکل سوق داد ، چون بزرگترین دروغی که آنها به خودشان می گویند این است که “من مشکلی ندارم.” این دروغ باعث می شود راه دروغ گفتن به شما هم برای او آسان شود. پدرم همیشه قول می داد که برای مسابقه، برای بازی یا برای جشن فارغ التحصیلیم حضور داشته باشد، اما وقتی نمی آمد، همیشه دلیلش خستگی بود.
خیلی مسخره است که بعد از خوردن چند گیلاس مشروب چقدر آدم می تواند خسته شود؟ او هر چه در توانش بود انجام داد، به خاطر همین شکایتی نمی کنم. فقط می خواهم بدانید که حالتان را درک می کنم.
بعضی از الکلی ها ادعا می کنند که دیگر مشروب نمی خورند اما وقتی چند ساعت از خانه دور می شوند سریع به آن پناه می برند و سعی می کنند برای پوشاندن آن به افراد خانه دروغ بگویند.
البته ماه هیچوقت پشت ابر نمی ماند و زمانهایی که در خوردن زیاده روی می کنند و تلو تلو خوران وارد خانه می شوند، یا در راه تصادف می کنند و توسط پلیس دستگیر می شوند، مسئله کاملاً روشن می شود. متاسفانه، اکثر اوقات، این تصادفات فقط با دروغ های بیشتر و بیشتر دنبال می شود که اینبار باز با وعده ترک کردن همراه است. مسخره است که باور کردن این دروغ ها چقدر راحت است.
مقابله کردن نه وابستگی متقابل برای تک اعتیاد الکل
یکی از ناراحت کننده ترین چیزها درمورد وابستگی متقابل به یک معتاد الکلی این است که چقدر باور دروغ های آنها آسان است. عشق ما به آنها مثل سایه تیره ای روی حقیقت را می پوشاند و ما هم مثل خود آنها در انکار زندگی می کنیم. رفته رفته ما هم به نیازمندی عزیز الکلیمان معتاد می شویم و به جای توانمند کردن آنها به ترک کردن، سعی می کنیم با آن کنار بیاییم.
نه، ما به حرفهایشان اعتماد نداریم…فقط اعمالشان را باور داریم. ما سایر اعضای خانواده را دربرابر آنها محافظت می کنیم اما سعی نمی کنیم با حمایت های خود نیروی لازم برای ترک کردن را برایشان فراهم کنیم و آنها همینطور به اعتیاد خود ادامه می دهند. برای اینکه از عهده یک الکلی بربیاییم باید سرسخت باشیم و با آنها مقابله کنیم.
یعنی باید حد و مرز خاصی برایشان تعیین کنیم و فقط چون صدای اعتراضش بلند شد، آن را تغییر ندهیم. یعنی اجازه بدهیم عاقبت و نتیجه کارها و اعمالشان را بچشند…حتی اگر به خاطر زندان رفتن کار یا آزادیشان را از دست بدهند. واسطه شدن برای برگشت به کارشان، سند گذاشتن برای آزاد کردنشان فقط به آنها کمک می کند که به اعتیاد خود ادامه دهند.
باید بدانید که دوست داشتن آنها یعنی اجازه بدهیم سرشان به سنگ بخورد و از افتادن و سقوط کردن بیشتر از عشقشان به الکل بیزار شوند.
تنها عشق یک معتاد الکلی در ترک اعتیاد الکل
وقتی دربرابر خواسته های معتاد کوتاه می آییم و او در مقابل قربان صدقه مان می رود، فقط یک دروغ دیگر است.
این قربان صدقه ها به نظرتان جدی می آید اما واقعاً برای شما نیست، از عشقشان به الکل است. الکلی ها از خودشان متنفرند و قادر به دوست داشتن کس دیگری هم نیستند…نه بچه هایشان، نه همسرشان و نه پدر و مادرشان…فقط در پی اینند که گیلاس بعدی را سر بکشند. مشروب اولین عشق یک معتاد الکلی نیست، تنها عشق آنهاست. و تازمانیکه آن قید و بند گسسته نشود، هیچکس درون آن جایی ندارد.
ترک اعتیاد الکل یا طرد شدن
این مقاله ممکن است به نظرتان طوری بیاید که انگار من فکر می کنم هیچ راه بازگشتی برای یک معتاد الکلی وجود ندارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید من خودم الکلی بودم که الان بهبود یافته ام. من به خاطر این ترک نکردم که مردم من را از خودشان پس می زدند.
ترک کردن من بعد از زمانی بود که فهمیدم دارم جای پدرم را می گیرم، با آن وضعیت بد اعتیادش، با آن خشونت و دروغ ها و …فقط زمانیکه دیدم یا باید این اعتیاد را تحت کنترل خودم بگیرم و یا همسرم، کارم و زندگیم را از دست بدهم. آنجا برای من آخر خط بود…همانجا بود که طلب کمک کردم و این اعتیاد را پشت سر گذاشتم. خیلی خوش شانس بودم و خدا کمکم کرد.
متاسفانه، اگر هیچ راه دیگری در معتاد الکلی شما موثر واقع نشد، گاهی اوقات لازم است به آنها بفهمانید که فقط دو انتخاب دارند…شروع ریکاوری یا طرد شدن. یک معتاد به مواد مخدری را می شناختم که با سه فرزندش و دوست پسرش که خود تهیه کننده آن مواد بود، در خانه ای زندگی می کرد که از همه طرف طرد شده بود، هیچ اثاثیه ای نداشت، درهم برهم و به هم ریخته و شبیه به سطل اشغال بود. نمی توانم بویی که از آن خانه به مشام می رسید را توصیف کنم. سه بچه اش را از او گرفتند و این باعث شد دوره بازپروری را شروع کند.
بار آخری که او را دیدم، کاملاً سالم و خوش لباس بود، سر کار می رفت و بچه هایش هم پیش خودش برگشته بودند. بهترین کاری که کسی می توانست در حق این زن انجام دهد از طرف دولت بود که بچه هایش را از او گرفت.
اگر معتاد الکلی شما هم توانایی ترک ندارد، بهترین عشقی که می توانید نثارش کنید این است که حمایت، کمک، خودتان و عشقتان را از او دریغ کنید. این بهترین شانس آنها برای ترک کردن است. اگر معتاد آن موقع هم باز ترک نکرد، دیگر انتخاب با خودش بوده است…و با شما. این بالاترین و بهترین عشقی است که به آنها می دهید…
زندگی با یک معتاد الکلی به هیچ عنوان ساده نیست، مقابله با دروغ ها، کتمان کردن ها و فیلم بازی کردن ها اصلاً ساده نیست. اگر فهمیدید که شیشه مشروب تنها عشق آنها در زندگی است، تنها انتخاب شما این است که بگذارید با عشقش تنها بماند و زندگی خود را از خطر نابودی نجات دهید. مطمئناً با کمی سختگیری، کمی شانس و کمک خداوند، معتاد الکلی شما هم ترک کرده و به شما ثابت می کند که شما عشق حقیقی او هستید و سرانجام یاد می گیرند که حتی خودشان را هم دوست داشته باشند.
پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به الکل
در دوران نوجوانی، خطر پذیری افراد بسیار بالاست، به همین دلیل از خطوط قرمز به راحتی عبور می کنند. نوجوانان این کار را برای نشان دادن استقلال و حفاظت از حریم شخصی شان انجام می دهند. در این زمان نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد به الکل کودکان اهمیت زیادی پیدا می کند.
نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد به الکل
1- والدینی که با فرزندشان از سنین 10 و 11 سالگی ارتباط موثری برقرار می کنند، می توانند انتظارات خود را از آنها به روشنی شرح دهند و میزان خشونت نوجوانان 10-11 ساله را در خانواده و مدرسه به کمترین میزان ممکن کاهش دهند. آنها با استفاده از این روش می توانند از اعتیاد فرزندان 12 ساله شان به الکل پیشگیری کنند.
2- عدم وجود رابطه دوستانه میان والدین و فرزندان تاثیر بسیار زیادی بر اعتیاد نوجوانان به الکل دارد.
3- یافته های دانشمندان نشان می دهد والدینی که آداب فرزند داری را رعایت نمی کنند و با پرخاشگری و وضع قوانین سخت گیرانه می خواهند ناتوانی خود را پنهان کنند، احتمال بزهکار و معتاد شدن فرزندان شان را افزایش می دهند.
تاثیر اجتماعی
1- والدین و همسالان با مخالفت با نوشیدن الکل می توانند از اعتیاد فرزند و دوست نوجوانشان پیشگیری کنند.
2- پژوهش¬های محققان دانشگاه کلمبیا نشان می¬دهد نوجوانانی که پدران شان روزانه بیش از دو بار در هفته الکل می نوشند 71 درصد بیش از دیگر همسالان خود در معرض اعتیاد به این ماده مخدر هستند.
3- بررسی های دانشمندان نشان داده وجود رابطه صمیمانه و سالم میان والدین و نوجوانان می تواند خطر مصرف و اعتیاد به الکل کودکان و نوجوانان را به مقدار زیادی کاهش دهد.
عوامل موثر در توقف نوشیدن الکل در نوجوانان
1- نظارت والدین بر رفتار کودکان و نوجوانان با استفاده از وضع قوانین روشن و واضح
2- موفقیت در تحصیل
3- برقراری پیوندهای مستحکم با نهاد های اجتماعی مانند خانواده، مدرسه، مراکز مذهبی، ادارات و کارخانه ها
4- تصویب هنجارهای مناسب در خانواده برای مقابله با مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل
ساختارهای خانواده جهت ترک اعتیاد الکل
تاثیر ساختار خانواده بر مصرف الکل نیازمند بررسی است. برای مثال در میان نوجوانان و جوانان، افراد 12 تا 17 ساله سفیدپوست که اسپانیولی- آمریکایی نیستند و پدران¬شان الکل می نوشند بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به الکل و مواد مخدر قرار دارند و تقریبا 11 میلیون کودک زیر 18 سال آمریکایی با والدین الکلی زندگی می کنند.
تاثیر نوشیدن الکل والدین بر کودکان و نوجوانان
فرزندانی که نوشیدن الکل والدین¬شان را مشاهده می کنند بیش از دیگر همسالان¬شان نوشیدن الکل را آغاز خواهند کرد که تاثیر مخربی بر جسم و روح آنها خواهد گذاشت. آنها از 17- 18 سالگی در معرض اعتیاد به الکل قرار خواهند گرفت.
پس از بررسی برنامه‌ی روز ممکن است متوجه شویم که قادر به تصمیم‌گیری نیستیم و نمی‌دانیم چه راهی را انتخاب کنیم در اینجا از خدا می‌خواهیم که به ما الهام دهد و ما را از آگاهیِ درونی و قدرت تصمیم‌گیری برخوردار کند.سپس آرام می شویم، آسان می‌گیریم و تقلّا نمی‌کنیم پس از دنبال کردن این روند گاه تعجب می‌کنیم که جواب درست از کجا آمده است. آنچه که در گذشته یک حدس یا یک الهام گاه بگاه بیش نبود، تدریجاً به صورت قسمت فعالی از فکر ما در می‌آید. 19 اردیبهشت وقتی تراز نامه قدم چهارم را می نوشتم ، شب و روز به همراهم یک دفترچه یاد داشت داشتم نمیخواستم هیچ چیز را فراموش کنم . اولین عیب خود را پیدا کردم “وسواس” هنوز هم یک ربع قبل از شروع گام پنجم مشغول نوشتن بودم . وقتی این گام را برداشتم و نوشته هایم را بلند خواندم ، برخی از الگوهای نوشتاری برای اولین بار برایم روشن شد . رفتار من درست مثل رفتار الکلی بود . تنها تفاوت این بود که من با آگاهی کامل خود را بیمار کردم . با آگاهی کامل فهمیدم که تا به حال چقدر دیگران را بخاطر حوادث زندگیم سرزنش کرده ام . چطور همه چیز را به تنهایی تعبیر میکردم . و چطور عکس العمل من نسبت به فرد الکلی بر پایه ترسم بوده . روز بعد انتظار داشتم احساسم متفاوت شده باشد اما هیچ اتفاقی نیفتاد جز اینکه احساس خستگی و شکنندگی میکردم . اما تغییرات شروع شد . با مرور زمان ، وقتی در شرایطی مثل شرایط قدم چهارم قرار می گرفتم .متوجه میشدم که عکس العمل هایم کمی منطقی تر شده ، چیز هایی که من را به شدت ناراحت میکرد دیگر برایم مهم نبود . درست در این زمان بود که تغییرات شروع شد یاد آوری امروز اکنون در طی این 12 گام طبیعت وجود خود را درک کرده ام . اطمینان دارم که هر آنچه را اکنون بایست بدانم ، برایم آشکار شده و بقیه را به آینده سپرده ام . من ارزش دانستن این موضوع را دارم . ” وقتی گام پنجم را بر میداریم تصمیم گرفته ایم که عوض شویم در حقیقت اگر روزی کار درستی انجام ندهیم، آن روز بی‌ثمر بوده است. در واقع ساعات بیداری با چیزهایی که سازنده هستند پر می‌شوند. نیاتِ خوب، افکارِ خوب و اعمالِ خوبی وجود دارند که آن‌ها را در نظر بگیریم. حتی اگر امروز به شدت سعی کرده و شکست خورده‌ایم، می‌توانیم این روز را با بیشترین امتیاز برای خود نشانه‌ای بگذاریم. در چنین شرایطی دردهای ناشی از شکست، مبدل به موهبت می‌شوند. از میانِ همین چیزهاست که نیروی محرکی که برای پیشرفتِ ما لازم است حاصل می‌شود. به قول فردی وارد: « ملاک رشدِ روحانی، رنج کشیدن می‌باشد ». ما الکلی‌ها صمیمانه با او توافق داریم، زیرا این ناراحتی‌های حاصل از مشروب‌خواری به هوشیاری حق تقدم دارد و همانطور آشفتگی احساسی، پیش درآمدی برای آرامش روحی می‌باشد. در اوایل کار، بعضی از ما سعی کردیم به این مطلب توجه نکنیم و امیدوار بودیم که شاید الکلی واقعی نباشیم اما پس از مدتی مجبور به قبولِ واقعیت شدیم و دریافتیم که می‌بایست یک زیربنای روحانی برای زندگیمان پیدا کنیم وگرنه سرانجام درستی نخواهیم داشت.
گروه و جامعه‌ی جهانی برای ترک اعتیاد
وقتی که عملکردِ اصل دوازدهم، منجر به تشکیل گروه می‌شود، اکتشافی نیز صورت می‌گیرد. اکتشافی که بیشتر افراد، بدون وجود گروه قادر به کشف آن نیستند. این نکته به ذهن هر کدام از اعضا خطور می‌کند که او تنها جزئی کوچک از یک مجموعه‌ی کامل و بزرگ است و هیچ ایثار انسانی عظیم‌تر از حفظ «جمعیت» نیست. هر عضوِ گروه می‌آموزد هنگامی که ممکن است هیاهوی شهوات و بلندپروازی‌ های نهفته در وجودش به گروه گزندی برساند، باید این هیاهو را در وجود خود خاموش کند. آشکار است که گروه باید دوام آورد چرا که در غیر این صورت اعضا نمی‌توانند به طور انفرادی راه به جایی برند. هر عضو از انجمن می‌داند که پاره ای از الکلی‌های گمنام است و بین او و دیگر اعضا، تنها یک جدایی فیزیکی وجود دارد و در جنگی که در این دریای دور دست به تنهایی به آن مشغول است، دوستانش در لنگرگاه مجاور نزدیک او هستند. مهمتر از همه اینکه آنها مطمئن هستند اگر بر روی دریایی آزاد و یا در مرزی دور افتاده هم باشند، از لطف الهی دقیقاً به همان اندازه بهره‌مند می‌شوند که در خانه‌ی خود نصیب‌شان می‌شد. کتاب از دیدگاه‌ بیل (شیوه‌ی زندگی الكلیهای‌گمنام ، قطعات برگزیده‌ی بنیانگذار الکلی‌های‌گمنام) ، نشریه‌ی مصوب انجمن الکلی‌های گمنام ، سوء استفاده از الکل یا اعتیاد به الکل از اختلالات روانی به تشخیص روان پزشک با وجود پیامدهای منفی آن در محدوده زمانی معین است. سوء استفاده از الکل می تواند باعث اختلال در زندگی فرد شود. به منظور تنظیم زندگی خود، جلوگیری از این بیماری ضروری است. در اینجا چگونگی مقابله با اعتیاد به الکل را شرح میدهیم
شناسایی دلیل
هر الکلی همیشه یک دلیل برای وابستگی به الکل دارد. بنابراین، اولین گام برای قطع مصرف آن شناسایی دلیل است. نوشتن لیست دلیل این که چرا شما می خواهید مصرف الکل را قطع کنید. این لیست را در یک محل قرار دهید ، که بتوانید هر روز آن را ببینید
ناراحتی دیگران با مصرف الکل شما
مصرف کنندگان که مقدار زیادی الکل به طور منظم مصرف میکنند. در چنین سناریویی، باعث ناراحتی بسیاری از افراد میشوند. یک راه موثر برای مقابله با آن کاهش مصرف الکل است.
دور ماندن از الکل در جمع
اگر در حال ترک الکل هستید، توصیه می شود که از مهمانی هایی که دور هم جمع شده و الکل میخورند از آنها دوری کنید. به احتمال زیادممکن است به عادات قدیمی دوباره به خوردن الکل روی آورید. بنابراین، اقدامات احتیاطی و جلوگیری از این وضعیت مهمترین عامل است
یادگیری برای گفتن “نه” در ترک اعتیاد الکل
شما ممکن است بعد از ترک اعتیاد الکل وسوسه شوید . دوستان، درموقعیت های مختلف ممکن است به شما تعارف کنند ولی شما باید نه بگوئید همین نه گفتن شما را قوی میکند حتی در شرایط سخت زندگی نه گفتن را فراموش نکنید ، به دنبال یک گروه پشتیبانی یک گروه حمایت متشکل از اشخاصی است که از اختلالات مشابهی رنج می برند. گذراندن وقت با این افراد و شنیدن در مورد موفقیت های آنها شما را قادر به ترک اعتیاد الکل میکند
الکل
سازمان بهداشت جهانی اطلاع داده است که عامل اصلی شیوع بیماری های سرطانی، افزایش مصرف کنندگان نوشیدنی های الکلی در دنیا می باشد. همچنین مصرف الکل عامل اصلی 7 سرطان در بدن است و باید از نوشیدن آن جدا خودداری شود. در این مقاله از دکتر سلام عوارض مصرف نوشیدنی های الکلی را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.
بر این اساس بروز حداقل هفت نوع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ (کولون و رکتوم)، سرطان پستان، سرطان مری، سرطان حنجره، سرطان کبد و سرطان دهان و گلو به طور مستقیم با مصرف الکل ارتباط دارد.
تحقیقات WHO نشان می‌دهد که اتانول مشروبات الکی مهمترین عامل سرطان زا در بدن است که به سلول‌های سالم آسیب می‌رساند و باعث ایجاد توده‌های بدخیم در بدن انسان می‌شود.
همچنین مصرف همزمان الکل و دخانیات خطر ابتلا به سرطان را تا چندین برابر افزایش می‌دهد.
به گفته سازمان بهداشت جهانی به عنوان مثال خطر ابتلا به سرطان سینه در یک زن با مصرف تنها ۴ لیوان شراب در روز تا ۵۰ درصد و مصرف ۸ لیوان تا ۱۳۰ درصد افزایش می‌یابد.
این سازمان هشدار داده که مردم جهان اطلاعات کمی نسبت به خطرات مهلک نوشیدنی‌های الکلی دارند .
کارشناسان بهداشت جهانی معتقدند، گاها اخباری به عنوان نقش موثر نوشیدنی‌های الکلی برای سلامتی انسان در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود که ریشه علمی ندارد و بیشتر روش پنهانی کمپانی‌های تولید کننده برای فروش محصولاتشان است
مشکلات جنسی مردانه با اعتیاد به الکل
مردانی که به نوشیدن الکل اعتیاد دارند در معرض خطر مشکلات جنسی فراوانی قرار دارند. نوشیدن الکل پیامدهای جبران ناپذیری برای این افراد در بردارد؛ از جمله می توانیم به کوچک شدن بیضه ها، اختلالات جنسی، استرس، ناباروری و اختلال در تولید اسپرم اشاره کنیم.
دکتر محمد‌رضا صفری‌نژاد: متاسفانه مصرف الکل در جوامع مختلف روز به روز در حال افزایش است. مصرف الکل علاوه بر عوارضی مثل سیروز کبدی می‌تواند منجر به اختلالات جنسی نیز شود به طوری که حدود 70 درصد مردان الکلی از یک اختلال جنسی رنج می‌برند.
همچنین افرادی که تحت تاثیر الکل اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند، رفتارهای پر خطر جنسی در آنها بشدت زیاد می‌شود. همچنین مردان الکلی دارای مشکلات اجتماعی و خانوادگی هستند و اختلالات جنسی بر مشکلات و استرس آنها می‌افزاید و سبب می‌شود این مردان برای غلبه بر استرس خود بیشتر الکل مصرف کنند و به این ترتیب وارد یک حلقه معیوب شوند.
مشکلات جنسی مردانه با اعتیاد به الکل
اختلالات جنسی در مردان الکلی دارای پنج علت عمده است: به علت ضعیف بودن سیستم عصبی، بیماری‌های ناشی از مصرف الکل مثل بیماری کبدی، مسائل روحی – روانی، تخریب سیستم عصبی، تخریب کبد وهمچنین این بیماران دارای مشکلات عدیده مثل بیکاری، طرد شدن در اجتماع، مصرف مواد مخدر، کشیدن سیگار و… هستند.
شایع‌ترین اختلال جنسی در مردان وابسته به الکل، اختلال در نعوظ و به دنبال آن کاهش میل جنسی است. اکثرا هر دو اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی با هم وجود دارند. تعداد و شدت اختلالات جنسی، رابطه مستقیم با میزان مصرف الکل دارد. الکل سبب تخریب سیستم عصبی می‌شود.
هر قدر مصرف الکل بیشتر باشد، ‌سیستم عصبی بیشتر تخریب می‌شود. بعلاوه مصرف طولانی‌مدت مقادیر زیادی الکل، به تولید هورمون‌های مردانه آسیب می‌زند. در عین حال مصرف طولانی مدت الکل سبب کوچک شدن بیضه‌ها و کاهش تولید هورمون مردانه خواهد شد.
مشکلات جنسی مردانه با اعتیاد به الکل
الکل به علت اختلال در متابولیسم ویتامین A سبب بروز اشکال در تولید اسپرم می‌شود؛ یعنی مردان الکلی علاوه بر مبتلا شدن به اختلال جنسی، ممکن است مبتلا به ناباروری نیز شوند. اختلال نعوظ ناشی از الکل از بدترین انواع آن است. البته بسیاری از موارد اختلالات جنسی در الکلی‌ها منشأ جسمی ندارد، بلکه دارای منشاء روحی و روانی است. اغلب این مردان دارای مشکلات خانوادگی هستند و روابط عاطفی خوبی با همسر خود نداشته و تعدادی نیز پرونده طلاق در دادگاه دارند.
میزان شیوع اختلالات جنسی با سن شروع مصرف الکل و سال‌های مصرف الکل رابطه دارد. یکی از خصوصیات اختلالات جنسی ناشی از مصرف الکل این است که اگر مصرف الکل آسیب دائمی در بدن ایجاد نکرده باشد با قطع مصرف آن عوارض از جمله اختلالات جنسی نیز قابل برگشت هستند، ولی زمان لازم است. یکی از عوارض دیررس و کشنده سوءمصرف الکل، سیروز کبدی است که در آن کبد عملکرد خود را از دست می‌دهد.
برای درمان اولا باید مشخص کنیم علت اصلی مشکل جسمی است یا روحی ـ روانی. این کار به ما کمک می‌کند به طور موثر و مقرون‌به‌صرفه به مشکل بیمار پرداخته شود. برای داشتن میل جنسی و نعوظ طبیعی باید سه سیستم هورمونی، عصبی و عروقی بدن سالم و هماهنگ عمل کنند. متاسفانه الکل هر سه سیستم را مختل می‌کند.
مشکلات جنسی مردانه با اعتیاد به الکل
درمان اختلالات جنسی در مردان الکلی متفاوت از موارد عادی است. تا تمام زوایای مشکل مشخص نشده، درمان نباید شروع شود. در افراد معتاد به
الکل، قطع کامل مصرف الکل معمولا امکان‌پذیر نیست. تا این افراد میزان مصرف الکل خود را کاهش ندهند، شروع درمان بی‌فایده است. می‌توان همزمان با برنامه بازتوانی ترک الکل، درمان را نیز شروع کرد تا بیمار از نظر روانی احساس بهبود کند. این بیماران ممکن است برای افسردگی و اضطراب داروهای مختلفی مصرف کنند. مصرف این داروها عوارض مخصوص به خود را دارد.
برای ترک اعتیاد الکل و آشنایی با خدمات مرکز ترک اعتیاد با متخصصین ما تماس بگیرید .

پاسداران، خیابان دولت، قبل از چهارراه دیباجی،جنب نمایندگی محسنیان، پلاک 139
02122565906
02122564464
1953 403 0912
©2018 Ajoudaniye Center, All Right Reserved