روش های موثر برای ترک حشیش

اشتراک بذار برای عزیزت ...

5/5 - (2 امتیاز)

حشیش چیست ؟

حشیش یا همان کانابیس ، ماده مخدری است که از گیاه شاهدانه به دست می‌ آید. حشیش در اصل حاوی همان موادی است که در ماری جوانا نیز وجود دارد ؛ یکی از این مواد THC است. حشیش در حدود 7 تا 10 برابر خطرناک ‌تر ماری جوانا است و می ‌تواند آثار جسمی و روان شناختی زیان بار تری را برجای بگذارد.
حشیش ماده ‌‌ای است که از ترشحات چسبنده گل ، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مونث ، به صورت صمغ به دست می ‌آ‏ید. رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه‌ ای مایل به سبز و تقریبا شبیه حنا است. حشیش نوعی مخدر است که عموماً بعد از مصرف احساس سرخوشی و سبکی موقت به افراد دست می ‌دهد. اما میزان اثر مخدر حشیش به عوامل زیادی مانند مدت زمان مصرف، نحوه مصرف و موارد این چنینی بستگی دارد و برای همه افراد یکسان نیست.

 

عوارض مصرف حشیش در دراز مدت :

• وابستگی شدید به حشیش
• پرخاشگری
• احساس نامیدی و افسردگی
• بالا رفتن میل به غذا در فرد
• قرمزی چشم ها
• تضعیف حافظه فرد مصرف کننده
• افت تحصیلی
• اختلالات خلقی
• اختلالات خواب در فرد
• منگی شدید
• یبوست و دیگر مشکلات دستگاه گوارشی
• تیرگی پوست صورت مصرف کننده
• سوء ظن به خانواده
• از دست دادن میل به ایجاد روابط اجتماعی و عاطفی

 

نام‌ های دیگر حشیش :

• بنگ
• منگ
• چرس
• جوینت
• دوپ
• پنیر

 

آیا حشیش اعتیادآور است ؟

اعتیاد به حشیش بیش از هر چیز بر ذهن و روان فرد تاثیر می ‌گذارد و اثرات ظاهری آن نسبت به مواد مخدر هروئین دیرتر بروز می‌ یابد. همین امر باعث می ‌شود که بسیاری از افراد فکر کنند حشیش اعتیاد آور نیست و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی ‌کند.
مصرف حشیش می ‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات روانی نظیر اختلالات روان پریشی و دو قطبی شده و به مرور فرایند های فکری نظیر تصمیم گیری و قضاوت را تحت تاثیر قرار دهد. وقتی فردی حشیش مصرف می ‌کند ، احساس آرامش یا سرخوشی ملایمی به او دست می ‌دهد. چون این اثر خوشایند است، فرد ترغیب می ‌شود تا حشیش را برای دوباره تجربه کردن این احساس نشئگی باز هم مصرف کند. مصرف کنندگان با تکرار مصرف حشیش به این نتیجه می ‌رسند که بدون حشیش نمی ‌توانند احساس خوبی داشته باشند. این احساس وابستگی یکی از علائم اصلی اعتیاد به حشیش است و به این ترتیب مصرف حشیش به بخش ثابتی از زندگی روزمره تبدیل می ‌شود.
افراد در طی تجربه توهمات ناشی از مصرف حشیش ادراک درستی از واقعیت ندارند و در واقع فرق بین واقعیت و خیال را تشخیص نمی ‌دهند ممکن است اقدامات خطرناکی را انجام دهند و سلامت خود یا اطرافیان را به خطر بیاندازند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که به موقع برای ترک این ماده اقدام شود تا اثرات روانی آن پیشرفت نکنند.

مطالعه مطلب
ترک کلونازپام

 

عوارض حشیش بر مغز

مصرف طولانی حشیش می ‌تواند منجر به اختلالات مغزی ، تحلیل بافت مغز ، توهم ، اختلالات روانی و کوچک شدن مغز شود. اعتیاد به حشیش به مرور زمان باعث از دست دادن کنترل حافظه و کاهش مهارت یادگیری می ‌شود. اعتیاد به حشیش علاوه بر عوارض جسمی ، سلول‌های مغزی را از بین می ‌برد و اصطلاحاً مغز را پوک می ‌کند.

 

ترک حشیش

اعتیاد به حشیش یک اعتیاد ذهنی و روانی است که فرد صرفاً از لحاظ ذهنی تمایل به مصرف دوباره پیدا می ‌کند به همین دلیل یکی از بهترین روش‌ های ترک اعتیاد به حشیش ، مراجعه به کمپ های ترک اعتیاد و شرکت در جلسات گروه درمانی اعتیاد و استفاده از روش ‌های روان‌ درمانی است.
امروزه برای ترک اعتیاد به هر ماده مخدری با توجه به شرایط فرد مبتلا به اعتیاد، مدت زمان اعتیاد و دوز مخدر مصرفی، روش ‌های مختلفی پیشنهاد می ‌شود. از روش‌ های جدید ترک اعتیاد، ترکیب سم‌ زدایی و روش ‌های روان ‌درمانی است. اگر این مراحل به طور دقیق در کنار هم و تحت نظر پزشک متخصص انجام شود، بیمار می ‌تواند یک ترک اعتیاد بدون عوارض و بازگشت را تجربه کند.
کلینیک‌ های تخصصی ترک اعتیاد، علاوه بر مهیا کردن شرایط مناسب برای بیماران بستری می ‌توانند با تعیین دوز دارو های کمکی روند ترک اعتیاد را برای بیماران آسان ‌تر کنند. در حالی که ترک اعتیاد ناگهانی ، خصوصاً اگر بیمار مدت زیادی مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر باشد عوارض به شدت جبران ‌ناپذیری را به همراه دارد.
در روز های اولیه قطع مصرف حشیش علائم ناشی از ترک در فرد بروز می دهد و فرد احساساتی چون تعریق ، پرخاشگری ، تهوع ، از دست دادن اشتها و یا جنون را تجربه می کند.
همانطور که اعتیاد در فرد به یکباره صورت نگرفته است بنابراین ترک حشیش نیز به یکباره تحقق نمی یابد. مرکز ترک اعتیاد آجودانیه با دارو درمانی متناسب با حال بیمار با توجه به شرایط جسمانی ، سن و مدت زمان مصرف اقدامات اولیه را انجام می دهد. در مرحله سم زدایی مواد، بیمار رفته رفته با حالاتی از قبیل تحریک پذیری بالا ، بی حوصلگی ، کم خوابی و پر خوابی مواجه می شود.
گروه درمانی و مشاوره درمانی از برنامه های این کلینیک برای این دوره از درمان می باشد که زیر نظر روان پزشکان مجرب صورت می گیرد. در مرحله محرومیت با توجه به مدت مصرف حشیش توسط فرد، بیمار حالاتی چون بی انگیزه بودن، نداشتن انرژی، افسردگی را حس می کند که در این مرحله نیز با برنامه غذایی مناسب ، ورزش و مشاوره های روان پزشکی وضعیت روحی و روانی فرد مورد درمان قرار می گیرد.

مطالعه مطلب
داروی ترک اعتیاد

 

سم زدایی حشیش از بدن چند روز طول می‌ کشد؟

تعیین مدت زمان دقیق باقی ماندن حشیش در بدن مصرف کننده بسیار دشوار است. THC، ماده شیمیایی اصلی موجود در حشیش ، می ‌تواند سه تا نود روز در بدن باقی بماند. این مدت تابعی از عامل‌ های مختلفی همچون قد ، وزن ، سن و سرعت متابولیسم بدن مصرف کننده است. چون بدن، حشیش را در سلول های چربی اندام‌ های اصلی ذخیره می ‌کند، به سختی می ‌توان تخمین زد که چه مدت باید بگذرد و چه اقداماتی باید انجام شود تا بدن حشیش را به طور کامل دفع کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن