ترک الکل

ترک الکل

اشتراک بذار برای عزیزت ...

3.7/5 - (3 امتیاز)

ترک الکل

الکل یکی از مواد اعتیاد آوری است که می تواند افراد در هر قشری را درگیر کند.اما برای ترک الکل چه باید کرد؟ مصرف الکل باعث می شود سرعت پردازش مغز کم شود و فرد عکس العمل های کندی را از خودش نشان بدهد و مصرف بیش از حد این ماده می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. بسیاری از افرادی که گرفتار اعتیاد الکل شده اند، در ابتدا تفریحی این ماده را مصرف کرده اند. اما بعد از مدتی خود را معتاد آن دیده اند و وابسته مصرف الکل شده اند. 

اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل زمانی در نظر گرفته می شود که فرد به الکل وابستگی جسمی و روانی پیدا می کند . از آن جایی که بدن نسبت به این ماده تحمل پیدا می کند، مقدار مصرف باید افزایش پیدا کند .و حتی فرد در زمان های نامناسب تمایل به خوردن الکل دارد.این اعتیاد اغلب دلیل خاصی ندارد و افراد بنا به دلایل مختلفی مانند افسردگی، اضطراب، مشکلات خواب یا فراموش کردن مشکلات شان به مصرف این ماده روی می آورند.

الکل ماده ای است که بعد از مصرف به سرعت جذب می شود و از راه خون به تمام قسمت های بدن می رسد و عملکرد بدن را مختل می کند. به همین خاطر، اعتیاد به الکل می تواند با عوارضی مانند عدم کنترل هیجان، مشکلات معده ای، کند شدن نشان دادن عکس العمل، بالا رفتن دمای بدن یا پرخاشگری همراه باشد. که این ها در واقع، عوارض کوتاه مدت اعتیاد به الکل هستند . اعتیاد طولانی مدت می تواند منجر به بروز هپاتیت الکلی و مشکلات کبدی مانند سیروز کبدی، مشکلات مغزی یا ناباروری شود.

مطالعه مطلب
عوارض قرص زولپیدم + روش های ترک قرص زولپیدم

اعتیاد به الکل

روش های ترک الکل

ترک الکل یک پروسه طولانی دارد و ابتدا خود فرد باید بپذیرد که به مصرف این ماده اعتیاد پیدا کرده است و سپس برای درمان و ترک اقدام کند. هدف از ترک این است که فرد بتواند زندگی عادی خود را بدون مصرف الکل داشته باشد، بی آن که عارضه و مشکلی بعد از ترک به وجود بیاید.

سه مرحله اصلی ترک الکل عبارت است از مداخله، سم زدایی و توان بخشی که این خدمات به خوبی در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه ارائه می شوند. فردی که درگیر اعتیاد الکل شده، در ابتدا باید با عوارض مصرف این ماده کاملا آشنا شود و تصمیم به ترک بگیرد .که در این مرحله، صحبت با مشاور می تواند بسیار کمک کننده باشد.

سم زدایی ترک الکل

افرادی که درگیر اعتیاد به الکل می شوند، حتما باید دوره سم زدایی را پشت سر بگذارند . نیاز است فرد تحت نظر مشاور و پزشک باشد. چرا که این مرحله، مهم ترین مرحله درمان در پیشگیری از بازگشت مجدد فرد به مصرف الکل می باشد. سم زدایی با معاینه کامل توسط پزشک آغاز می شود  و نیاز است که فرد در این دوران تغذیه مناسب و استراحت کافی داشته باشد. در این مرحله، فرد حتما باید در کلینیک بستری شود و کادر پزشکی  به صورت شبانه روزی فرد را تحت نظر داشته باشند. تا دفع تدریجی الکل با کمترین میزان استرس انجام شود.

مشاوره و روان درمانی ترک الکل

بعد از سم زدایی و خارج شدن مواد از بدن، نوبت به برنامه توان بخشی می رسد. چرا که اعتیاد به الکل می تواند هر دو مشکلات روانی و جسمانی را به همراه داشته باشد.به همین خاطر بسیار مهم است که روان درمانی در کنار درمان های مربوط به جسم و بدن نیز انجام شود. در واقع، نیاز است که فرد هم چنان بعد از ترک، تخت نظر و مراقبت پزشک باشد تا با سلامت روانی و جسمانی بیشتری به جامعه و خانواده خود برگردد و اطمینان از عدم بازگشت مجدد به سمت مصرف الکل نیز حاصل شود.

مطالعه مطلب
تاثیر ورزش بر اعتیاد

دارو درمانی 

داروهایی که در زمان ترک الکل تجویز می شوند، داروهای حساس به الکل هستند که منجر به بروز علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد می شوند و فرد به نوعی شرطی می شود و از مصرف الکل بیزار خواهد شد. به همین خاطر این روش با عنوان بیزار درمانی الکل نام گذاری شده است.

مدت زمان ترک الکل

زمانی که صحبت از مدت زمان ترک اعتیاد الکل می شود، بحث اراده فرد به میان می آید . هر چه انگیزه و همکاری خود فرد با پزشک و مشاور بیشتر باشد، قطعا مراحل ترک سریع تر پیش می رود. و سلامت جسمانی و روانی خود را به دست می آورد و به زندگی عادی برمی گردد. در مورد مدت زمان ترک اعتیاد، میزان و مدت زمان مصرف الکل نیز مهم است. به گونه ای که افرادی که اعتیاد بیشتری به مصرف الکل دارند، پروسه و مدت زمان ترک کردن نیز به مراتب طولانی تر خواهد شد.

آیا امکان ترک الکل در منزل وجود دارد؟

آن دسته از افرادی که اعتیاد سنگین به مصرف الکل ندارند، ممکن است بتوانند خودشان و در منزل، مصرف الکل را ترک کنند. اما از آن جایی که ترک ناگهانی و خودسرانه و بدون رعایت اصول می تواند با عوارض شدیدی همراه باشد، توصیه می شود حتما برای ترک، به یک کلینیک و کمپ ترک اعتیاد معتبر و شناخته شده مراجعه شود تا یک برنامه ترک اصولی در نظر گرفته شود.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی درباره ی ترک الکل به دست آورده باشید.برای خواندن مطالب بیشتر با ما همراه باشید.

مطالعه مطلب
پذیرش و درمان در مرکز ترک اعتیاد دولتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن