ترک اکسی کدون

ترک اکسی کدون

اشتراک بذار برای عزیزت ...

2.5/5 - (2 امتیاز)

ترک اکسی کدون

اکسی کدون که با نام تجاری اکسیکانتین نیز شناخته می شود، مخدر نیمه صنعتی است که برای کنترل دردهای شدید توسط پزشکان تجویز می شود. متاسفانه اکسی کدون داروی قوی است که مصرف بیش از حد آن می تواند باعث اعتیاد فرد شود . خب حالا این سوال پیش می آید که اگر اعتیاد آور است، چرا تجویز می شود؟ در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی اعتیاد و ترک اکسی کدون بپردازیم.

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون، ماده مخدر نیمه صنعتی است که اثرات آرام بخشی دارد و برای کنترل دردهای شدید تا متوسط تجویز می شود . در واقع، مکانیسم عمل آن مانند هروئین است و فرد یک حالت سرخوشی پیدا می کند. از این رو در بسیاری از موارد، دوز پایین این دارو به همراه استامینوفن تجویز می شود. توجه داشته باشید که اگر این دارو طبق دستور و تجویز پزشک مصرف شود، می تواند به درمان شرایط موجود و تسکین درد کمک کند. اما معمولا زمانی که افراد به طور خودسرانه و خارج از دستور پزشک، دست به مصرف این دارو می زنند، به آن اعتیاد پیدا می کنند.

اعتیاد به اکسی کدون

اعتیاد به اکسی کدون

همان طور که اشاره کردیم، اکسی کدون مشابه هروئین و مورفین است و مصرف بیش از حد و غیر اصولی می تواند باعث اعتیاد فرد و بروز عوارض روانی و جسمانی شود. از جمله عوارض مصرف بیش از حد این دارو می توان به مواردی از قبیل خشکی دهان، بی اشتهایی، حالت تهوع، سرگیجه اشاره کرد. افرادی که بیش از حد اکسی کدون مصرف می کنند، بعد از گذشت مدتی، تحمل دارویی پیدا می کنند. یعنی برای تسکین دردشان به دوز بیشتری از دارو نیاز پیدا خواهند کرد که در نهایت اعتیاد کامل را به همراه خواهد داشت.

مطالعه مطلب
بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در منزل

راه های ترک اکسی کدون

زمانی که فردی به مصرف اکسی کدون اعتیاد پیدا می کند، برای ترک باید یک دوره درمان را پشت سر بگذارد. بهتر است حتما به یک کمپ ترک اعتیاد مراجعه کند. شما با مراجعه به کمپ ترک اعتیاد آجودانیه، توسط تیم پزشکی مجرب مورد بررسی کامل قرار می گیرد و وضعیت جسمانی و روانی شما به طور کامل مورد ارزیابی قرار می گیرید و سپس متناسب با شرایط، برنامه درمانی اصولی پایه ریزی خواهد شد.

این نکته باید در نظر گرفته شود که شدت و دوز مصرف و مدت زمان مصرف اکسی کدون در هر فردی متفاوت است و نمی توان یک برنامه درمانی را برای همه افراد اعمال کرد و هدف از درمان باید حفظ سلامتی فرد از نظر روانی و جسمانی باشد تا بعد از پایان مراحل ترک، گرایش مجدد به مصرف این دارو را نداشته باشد.

اولین مرحله از ترک اکسی کدون، سم زدایی است که در واقع، اتصال مخدر به گیرنده های مغزی باید قطع شود و سپس، داروهای ضد مخدر به فرد داده می شود تا این داروها جایگزین اکسی کدون در گیرنده های مغز شوند. و تمایل فرد به مصرف دارو قطع گردد که به مرور، وضعیت عملکرد مغز و سیستم عصبی به حالت طبیعی باز خواهد گشت. معمولا نیاز است این مرحله به صورت تدریجی و با بستری شدن فرد در کلینیک انجام شود که مدت زمان بستری بودن توسط پزشک و با توجه به عواملی مانند دوز وابستگی و مدت زمان مصرف دارو تعیین خواهد شد.

مشاوره های ترک اکسی کدون

در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه، افراد بعد از پشت سر گذاشتن مرحله سم زدایی، تخت نظر روانشناس و مشاور قرار می گیرند و مشاوره های زیر برایشان در نظر گرفته خواهد شد:

  • رفتار درمان شناختی.

  • معمولا نیاز است بعد از ترک اکسی کدون، تغییراتی در الگوی رفتاری فرد ایجاد شود. به خصوص ترک دارو می تواند با تغییرات رفتاری و خلق و خو همراه باشد و فرد بعد از مشاوره می تواند با سلامت روانی بیشتری به زندگی عادی و جامعه برگردد.
  • مشاوره گروهی. 

    شرکت در جلسات مشاوره گروهی این امکان را فراهم می کند که افراد بتوانند تجربیات خود را از ترک با هم به اشتراک بگذارند . هدف از ارائه این مشاوره، بهبودی سریع تر و هدفمند افراد می باشد.

  • مشاوره خانوادگی. 

  • خانواده های افرادی که درگیر اعتیاد اکسی کدون می شوند هم باید در جلسات مشاوره شرکت کنند تا با آمادگی بهتر و بیشتری فرد را در طول دوره درمان و بعد از آن همراهی کنند، چرا که فرد در طول دوران ترک، بیشتر از هر چیزی به حمایت خانواده خود نیاز دارد.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی درباره ی ترک اکسی کدون بدست آورده باشید.برای خواندن مطالب بیشتر با ما همراه باشید.

مطالعه مطلب
پیشگیری از اعتیاد در مدارس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن