ترک کلونازپام

ترک کلونازپام

اشتراک بذار برای عزیزت ...

4.2/5 - (6 امتیاز)

ترک کلونازپام

کلونازپام از جمله داروهای آرام بخشی است که مصرف خودسرانه و بدون تجویز آن می تواند باعث اعتیاد شود .در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی ترک کلونازپام بپردازیم.

کلونازپام که از داروهای خانواده بنزودیازپین هاست، برای درمان اختلال اضطراب و استرس تجویز می شود. این دارو بر روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می گذارد و با آسیب رساندن به فعالیت این سیستم می تواند عوارض شدید و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.  معمولا افرادی که این دارو را برای مدت طولانی مصرف می کنند، وابستگی جسمی و روانی به آن پیدا می کنند. توجه داشته باشید که قطع مصرف این دارو نباید به صورت ناگهانی انجام شود و حتما باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

آیا کلونازپام اعتیاد آور است؟

کلونازپام نوعی سرکوب کننده سیستم ایمنی است که بر روی انتقال دهنده های عصبی تاثیر می گذارد و مصرف در دوزهای بالا و برای مدت زمان طولانی، اعتیاد آور است و در صورت اعتیاد باید به ترک کلونازپام اقدام کنید. این دارو به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و در برخی موارد به منظور درمان اختلالات تشنج نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما توجه داشته باشید که در صورتی که مصرف دارو تحت نظر پزشک و در دوز مشخص شده باشد (دو تا چهار هفته)، مشکلی خاصی را ایجاد نخواهد کرد.

عوارض قرص کلونازپام

قطعا هر دارویی که برای مدت طولانی مصرف شود، می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد و کلونازپام از این قاعده مستثنی نیست. عوارض این دارو می تواند در هر فردی متفاوت باشد اما به طور کلی با علائمی از قبیل: سرگیجه، خواب آلودگی، افزایش بزاق دهان، دردهای عضلانی، اختلال در میل جنسی یا از دست دادن هوشیاری همراه خواهد بود. یکی از قوی ترین عوارض مصرف کلونازپام، خواب آلودگی است که حتی بعد از اولین مصرف نیز به خوبی احساس می شود. بعد از مصرف آن از انجام کارهایی مانند رانندگی که به تمرکز نیاز دارند، باید خودداری شود.

مطالعه مطلب
خدمات درمان اعتیاد

اثر کلونازپام چه مدت در بدن باقی می ماند؟

کلونازپام چیزی در حدود 20 تا 50 ساعت در بدن باقی می ماند و طول می کشد تا بدن بتواند نیمی از دوز مصرف شده را از بین ببرد و دفع کند. مصرف این دارو تا سه هفته بعد در تست ادرار قابل تشخیص است. و حتی در برخی موارد تا سی روز بعد در تست ادرار قابل تشخیص بوده است. با این حال، مدت زمان باقی ماندن دارو در بدن و مشخص شدن در تست ادرار به عواملی از قبیل سن، جنس، دوز مصرف، غلظت ادرار، تعداد دفعات مصرف و زمان آخرین مصرف بستگی دارد.

قطع مصرف کلونازپام

همان طور که قبلا نیز اشاره شد از قطع مصرف ناگهانی کلونازپام باید خودداری شود و میزان مصرف باید به تدریج کاهش یابد. آن هم به این دلیل که قطع ناگهانی دارو خود می تواند منجر به بروز عوارض شدیدتری شود . و شاهد بروز عوارضی از قبیل تشدید اضطراب، بی خوابی، تحریک پذیری، یا حملات هراسی خواهیم بود.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند مصرف کلونازپام را خودشان در منزل قطع کنند و بر این باورند که می توانند به تنهایی بر اعتیاد خود غلبه کنند. اما نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ترک کلونازپام به صورت  خودسرانه و بدون نظر پزشک علاوه بر این که می تواند آسیب های جسمی و روانی را به همراه داشته باشد، روش موثری نیست و بسیاری از افراد مجدد به مصرف روی می آورند.

کمپ ترک اعتیاد

ترک کلونازپام

از آن جایی کلونازپام دارویی است که مستقیما بر عملکرد و فعالیت مغز تاثیر می گذارد، ترک آن به تنهایی خطرناک است. باید تحت نظر پزشک و به صورت اصولی انجام شود. هیچ داروی جایگزینی برای کلونازپام وجود ندارد و بهترین اقدام برای ترک کلونازپام، مراجعه به کمپ ترک اعتیاد است تا روند درمان و ترک با توجه به شرایط و متناسب با دوز مصرف و مدت زمان اعتیاد در نظر گرفته شود. در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه، شما به محض ورود تحت نظر تیم پزشکی و روانشناسی قرار می گیرید . خدمات درمانی برای هر فرد به طور جداگانه در نظر گرفته می شود و فرد باید در جلسات مشاوره که به صورت فردی یا گروهی برگزار می شود، شرکت کند.

مطالعه مطلب
عوارض فنتانیل و ترک اعتیاد فنتانیل

روند ترک کلونازپام به این صورت است که ابتدا برنامه سم زدایی تدریجی اعمال می شود . نیاز است فرد در کمپ بستری شود و اعتیاد به مصرف دارو به مرور کم شود تا کمترین میزان عوارض ایجاد شود. در واقع، قطع تدریجی مصرف دارو بهترین و ایمن ترین روش برای ترک مصرف می باشد.

بسیار مهم است که فرد در طول دوران ترک، تمام حمایت های روانشناختی را داشته باشد . و این مراقبت ها بعد از ترک نیز ادامه پیدا کند که این خدمات به خوبی در کمپ ترک اعتیاد ارائه می شوند . تا فرد با آمادگی و سلامت جسمی و روانی بیشتری به خانواده و جامعه برگردد. و بتواند زندگی عادی خود را داشته باشد. به علاوه این که این اطمینان حاصل شود که فرد مجدد به سمت مصرف دارو کشیده نمی شود و پاک پاک خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی  درباره ی  ترک کلونازپام  به شما عزیزان ارائه دهیم.امیدواریم این برایتان مطلب مفید واقع شده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن