داروی ترک اعتیاد

مصرف داروی ترک اعتیاد زیر نظر پزشک متخصص

اشتراک بذار برای عزیزت ...

3.2/5 - (5 امتیاز)

همه چیز در مورد داروی ترک اعتیاد

اگر سوالاتی در مورد داروی ترک اعتیاد دارید ،در این مقاله با ما همراه باشید.این روزها بسیاری از افراد به خصوص جوانان درگیر بیماری اعتیاد شده اند. دلایل مختلفی برای روی آوردن افراد به مواد مخدر وجود دارد. از جمله این دلایل می‌توان به شرایط اقتصادی نامناسب، شرایط روحی نامناسب، مشکلات خانوادگی، مشکلات تحصیلی و … اشاره کرد.

متاسفانه بیماری اعتیاد گریبان هر قشری از جامعه را گرفته است. این روزها حتی مشاهده می کنیم که افرادی که وضعیت اقتصادی خوبی هم دارند هم گرفتار بیماری اعتیاد شده اند. بسیاری از افراد تصور می کنند که این دسته از افراد به سمت مواد مخدر روی نمی آورند. اما باید بدانید که این روزها چنین نیست. زیرا آنها حتی مشکلی برای تهیه مواد مخدر از نظر مالی ندارند. متاسفانه به همین علت حتی بیشتر از افراد دیگر به سمت مصرف مواتد مخدر می روند.

در این حالت خانواده ها به فکر این موضوع هستند که چگونه می‌توانند عزیزان خود را از دام اعتیاد نجات دهند؟ آیا در این مواقع داروی ترک اعتیاد می‌تواند اثرگذار باشد یا خیر؟ در ادامه این مطلب با کمپ آجودانیه همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد داروی ترک اعتیاد به شما بدهیم.

 

همه چیز در مورد داروهای ترک اعتیاد

داروی ترک اعتیاد

 

داروهایی وجود دارند که باعث فعال شدن گیرنده های مغزی می شوند در نهایت هم در همان قسمت از دستگاه عصبی مغز تاثیر می گذارند که دقیقاً مواد مخدر هم بر آن ناحیه ها اثر بخش بوده است. نکته قابل توجه این است که بسیاری از این داروهای ترک اعتیاد نشانه ها و علائم ترک را کاهش می دهد. معمولاً بیشتر بیماران از این موضوع هراس دارند.

با مصرف مواد مخدر مشکلات بسیار زیادی برای افراد به وجود می آید. زمانی که آنها تصمیم به ترک اعتیاد می گیرند، با مواردی مانند خماری، افسردگی، استرس و اضطراب، ناامیدی، بی قراری، بی اعتمادی نسبت به افراد دیگر و … مواجه می شوند.

برخی از معتادان تمایل دارند که دوره های ترک خود را با داروهای ترک اعتیاد آغاز نمایند تا این نشانه ها در آنها کمتر شود. اما باید بدانید که در این بین افراد سودجویی هم وجود دارند که با ارائه داروهای بی کیفیت و گران قیمت، زندگی این بیماران را به خطر می‌اندازند. در نهایت هم احساس ترس و وضعیت بد جسمانی و حتی سرشکستگی برای بیماران به وجود می آید.

نکته مهم درباره ی داروی ترک اعتیاد

البته باید بدانید که در این بین داروهایی هم توسط متخصصین برای ترک اعتیاد تجویز می شود. اما تمامی این داروها مورد تایید از سازمان وزارت بهداشت و درمان هستند. مهمترین موضوع این است که تمامی داروهای ترک اعتیاد حتماً باید توسط پزشک مصرف شوند. زیرا در این حالت پزشک دوز مصرفی و مدت زمان مصرف را مشخص می نماید. در غیر این صورت حتی همین داروها هم می توانند به گونه اعتیادآور باشند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درمورد داروی ترک اعتیاد به شما بدهیم.

 

مطالعه مطلب
خدمات درمان اعتیاد

بررسی درمان های مکمل حین  دارو در ترک اعتیاد

 

دارو درمانی هم ممکن است یک روش باشد که توسط برخی از پزشکان متخصص تجویز شود. گاهی دارو درمانی به هدف کاهش میزان وابستگی جسمی افراد تجویز می شود. همه ما می‌دانیم که داروی  ترک اعتیاد همانند دیگر داروهای شیمیایی و صنعتی، بدون عوارض نیستند. اما از این داروها در حین درمان استفاده می شود، زیرا تاثیر بسیار خوبی در کم کردن میزان درد خماری در دوره سم زدایی مواد دارند.

همان طور که در قسمت بالاتر هم برای شما اشاره کرده ایم، میزان دوز مصرفی داروی ترک اعتیاد باید توسط پزشک مشخص شود. پزشک این میزان را بر اساس شرایط و وضعیت حال بیمار مشخص می کند. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه داروهای ترک اعتیاد به واسطه بیمار در نهایت باعث ایجاد وابستگی می شود.

به طور کلی باید بدانید که بیشتر داروهای ترک اعتیاد خود دارای مواد اعتیادآور می باشند. به همین علت زمانی که این داروها به طور بلند مدت و خودسرانه توسط بیماران مصرف شود، وابستگی به دارو به وجود می آید.

متاسفانه امروزه مصرف غیر اصولی از این نوع داروهای ترک اعتیاد توسط افراد بسیار زیاد شده است. همین موضوع باعث می‌شود تا آنها نسبت به این داروها اعتیاد پیدا کنند. موضوعی که افراد آگاهی نسبت به آن ندارند این است که گاهی حتی ترک همین داروهای ترک اعتیاد از ترک مواد مخدر هم دشوارتر است. حتی مدت زمان بیشتری هم طول می کشد تا افراد بتوانند مصرف داروی ترک اعتیاد را کنار بگذارند.

 

 

 

داروی ترک اعتیاد به تنهایی تاثیر بسزائی در مقوله ترک اعتیاد ندارد!

 

نکته قابل توجه این است که بسیاری از داروهای ترک اعتیاد به تنهایی نمی‌توانند معتادان را از چنگ این بیماری خانمان سوز نجات دهند. برنامه دارویی که در دوران ترک برای معتادان در نظر گرفته می شود، ترتیب درمان دارویی با دیگر درمانها است. در واقع به نوعی نقش مکمل درمانی را ایفا می کنند. تا در این صورت بتوانند تاثیر بسزایی در بهبود حال بیماران داشته باشند. معمولا آن دسته از معتادانی که اقدام به ترک اعتیاد در خانه می‌کنند، هیچ گونه کمک و مشاوره‌ای از پزشکان متخصص نمی‌گیرند، در روند بیماری خود از داروهای ترک اعتیاد مصرف می‌نمایند، در نهایت با شکست مواجه می شوند. به گونه‌ای که حتی ممکن است وضعیت آنها از شرایط قبل هم بدتر شود. زیرا آنها به داروهای ترک اعتیاد مصرفی هم اعتیاد پیدا می کنند.

برخی از بیماران هم تصور می‌کنند که اگر داروی ترک اعتیاد را بیشتر مصرف کنند، خیلی سریعتر پروسه ترک اعتیاد برای آنها انجام می‌شود. متاسفانه در این شرایط عوارض و اختلالاتی مانند نارسایی های کبدی، اختلالات دستگاه گوارش و بیماریهای کلیوی به وجود می آید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد داروی ترک اعتیاد به شما بدهیم.

 

داروهای ترک اعتیاد به عنوان تسکین دهنده

درمان های مکمل دارویی در ترک اعتیاد

همانطور که می دانید درمان های مکمل دارویی هم باید در ترک اعتیاد انجام شود. از جمله این درمان ها می‌توان به رفتار درمانی، گروه درمانی، مشاوره سلامت و تغذیه و مشاوره های انگیزشی اشاره کرد. همانطور که گفتیم پزشکان متخصص در هنگام درمان اعتیاد، برخی از داروهای ترک اعتیاد را هم برای بیماران تجویز می‌نمایند. این تجویز برای هر بیماری بر اساس فاکتورهایی مانند مدت زمان مصرف، مقدار مصرف، سابقه بیماری‌های جسمی و روانی بیمار و حتی سن، داروی مناسب برای آنها تجویز می شود.

باز هم تاکید می شود که مصرف خودسرانه و بدون نظارت پزشک داروی ترک اعتیاد توسط بیماران کاملا ممنوع است. در غیر این صورت نه تنها مرهمی بر روی زخم آنها نخواهد بود، بلکه عوارض و بیماری های بیشتری را برای آنها به وجود می‌آورد. عوارض این نوع داروهای ترک اعتیاد بر روی جسم و حتی روح افراد است. در ادامه در کمپ آجودانیه به عوارض بیشتر مصرف خودسرانه داروهای ترک اعتیاد می پردازیم.

 

مطالعه مطلب
عوارض قرص زولپیدم + روش های ترک قرص زولپیدم

 

بررسی عوارض ناشی از از مصرف خودسرانه این داروها

 • از دست دادن اشتها
 • مواجهه با کاهش وزن
 • اختلالاتی در خواب
 • اختلالات سیستم تنفسی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • ادرار تیره رنگ
 • لک های پوستی در ناحیه سر و گردن و دیگر نقاط بدن
 • میل به مصرف شدید
 • زرد شدن سفیدی چشم ها

همان طور که در قسمت بالاتر هم برای شما توضیح داده ایم، داروی ترک اعتیاد به تنهایی نمی‌توانند مرهمی برای نجات بیماران از اعتیاد باشند. در واقع نمی توان داروی ترک اعتیاد را یک نوع راه حل نهایی دانست. عوامل مختلفی برای مصرف دوباره مواد مخدر و تحریک بیماران وجود دارد. از جمله این عوامل می توان به مشکلات اقتصادی، عوامل محیطی، مشکلات عاطفی و … اشاره کرد. توجه داشته باشید که بیماران در طول پروسه درمان و حتی بعد از درمان هم نیاز دارند که توسط افراد نزدیک و خانواده خود پشتیبانی عاطفی و مالی شوند.

خانواده ها می توانند با حمایت مالی و عاطفی به عزیزان خود کمک کنند که در کمترین زمان ممکن و به راحتی پروژه ترک اعتیاد را پشت سر بگذرانند.  انتخاب یک مرکز ترک اعتیاد معتبر تاثیر بسزایی در روند ترک خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی معتبرترین کمپ ترک اعتیاد تهران بپردازیم.

 

بهترین داروهای ترک اعتیاد

معرفی کمپ ترک اعتیاد آجودانیه

کمپ ترک اعتیاد آجودانیه یکی از کمپ های بسیار معتبر و باسابقه در یکی از بهترین و خوش آب و هوا ترین مناطق تهران است. این که از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. از جمله این امکانات می توان به استخر، اتاق‌های تمیز،  فضایی زیبا برای استراحت و قدم زدن، منوهای مختلف بر اساس تجویز پزشک و …اشاره کرد.

بیماران در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه احساس می کنند که در خانه خودشان هستند. زیرا امکانات به طور کامل در این مرکز مهیا است.  برای هر بیماری یک پزشک متخصص، روانشناس، روان درمان، پرستار و … به طور جداگانه وجود دارد. تمامی این افراد به طور شبانه روزی در اختیار بیمار هستند. کمپ ترک اعتیاد آجودانیه شرایطی را فراهم کرده است که بیماران بتوانندبا امکانات بسیار خوب و به کمک متخصصین پروسه درمان را بگذرانند.

مطالعه مطلب
عوارض مصرف حشیش

 

 

انواع داروهای ترک اعتیاد

در ادامه سعی داریم اطلاعاتی در مورد انواع داروی ترک اعتیاد و عوارض آن ها به شما بدهیم. باز هم تاکید می شود که این داروها به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند.

 • بوپرونورفین

یک نوع داروی ترک اعتیاد است. این نوع دارو برای ترک موادی مانند هروئین و کوکائین مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً برای تسکین دردهای بسیار شدید افراد به سراغ این دارو می روند. به هیچ عنوان مصرف خودسرانه این نوع دارو توصیه نمی‌شود. زیرا مصرف بیش از حد آن و بدون تجویز پزشک در نهایت باعث وابستگی شدید بیماران به آن می‌شود. در این صورت بیماران مجبور می شوند تا اقدام به ترک بوپرونورفین هم کنند. اگر پس از مصرف این دارو عوارض جانبی به سراغ شما آمد، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. از جمله این عوارض می توان به تهوع، استفراغ، یبوست، سردرد، معده درد، کمردرد، آبریزش‌بینی، مشکل تنفسی، ضعف، خستگی، مشکلات خواب، اضطراب و افسردگی اشاره کرد.

نوپرونورفین با داروهایی مانند داروهای بیهوش کننده، ریفامپین، دیگوکسین، مهار کننده‌های موند آمین اکسیدار تداخل دارویی دارد. نکته قابل توجه این است که از تزریق قرص بوپرونورفین به داخل رگ ها به شدت خودداری کنید. زیرا این کار ممکن است منجر به مرگ شود.

 • متادون

یک داروی صنعتی برای ترک اعتیاد است و معمولا از علائم ترک اعتیاد جلوگیری می نماید. معمولاً پزشکان متخصص این دارو را برای تسکین دردهای مزمن بیمار تجویز می نماید. متادون به تنهایی باعث ترک اعتیاد نمی‌شود و تنها یک جزئی از پروسه درمان به حساب می آید.

اگر مصرف متادون توسط بیماران به صورت خودسرانه انجام شود، اعتیاد به متادون صورت می گیرد. در این صورت حتی ترک متادون خود دارای چالش ها و مشکلات بسیار زیادی است. اگر هریک از مشکلاتی مانند بیماری آسم، مشکلات تنفسی شدید و انسداد روده را دارید حتما باید پزشک متخصص خود را باخبر کنید. زیرا در برخی از اوقات مصرف متادون ممکن است خطرات جدی داشته باشد. از جمله عوارض مصرف متادون می توان به تپش قلب، درد های شکمی، سردرد و سرگیجه، اختلالات فشار خون، درد در قفسه سینه و … اشاره کرد.

 

 

سخن پایانی

به طور کلی باید بدانید که داروهای ترک اعتیاد بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام دارای عوارضی هم هستند. به همین علت نمی توان هیچ کدام از آنها را بدون تجویز پزشک و معاینه مصرف کرد. این داروها به نوعی کمک کننده برای پروسه ترک اعتیاد هستند.

در واقع به تنهایی باعث ترک اعتیاد نخواهند شد. حتی گاهی اوقات در اثر مصرف بیش از حد ممکن است که اعتیاد به آن ها هم در افراد ایجاد شود.  در این مطلب سعی کرده ایم اطلاعات جامع و کاملی در مورد داروی ترک اعتیاد به شما بدهیم.  امیدوارم با مطالعه این مطلب اطلاعات خوب و مفید در مورد داروی ترک اعتیاد در مجموعه کمپ آجودانیه به دست آورده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن