در زمان ترک متادون چی بخوریم؟

در زمان ترک متادون چی بخوریم

اشتراک بذار برای عزیزت ...

3.6/5 - (42 امتیاز)

یکی از معضلات اصلی افرادی که به مصرف متادون یا سایر مواد مخدر اعتیاد دارند، تغذیه نامناسب است. اگر این افراد بخواهند اقدام به ترک متادون کنند باید با یک رژیم غذایی درست و سالم پیش بروند. رعایت رژیم غذایی سالم و مقوی کمک زیادی به ترک راحت‌تر متادون می‌کند. اما در زمان ترک متادون چی بخوریم؟

در زمان ترک متادون چی بخوریم

متادون چیست؟

یکی از روش‌های ترک مواد مخدر خطرناک مثل تریاک، هروئین، شیشه و … مصرف مواد جایگزین کم خطر است. یکی از این این مواد جایگزین متادون است. متادون یک داروی شیمیایی است که برای کاهش درد ناشی از ترک ماده مخدر تجویز می‌شود. این مخدر صنعتی به شکل پودر کریستالی سفید رنگ یا با شکل قرص و شربت تولید می‌شود. افراد معتاد طبق تجویز پزشک و در دُزهای مشخص این دارو را در یک دوره زمانی محدود مصرف می‌کنند.

اعتیاد به متادون

داروی متادون برای کاهش شدت درد و خماری در زمان ترک اعتیاد تجویز می‌شود اما ساختاری همانند مورفین و هروئین دارد.  برخی از معتادین در زمان ترک ماده مخدر اصلی به مصرف بی‌رویه و طولانی مدت متادون روی می‌آورند و متاسفانه به این دارو اعتیاد پیدا می‌کنند. از جمله علائم اعتیاد به متادون افسردگی، میل به خودکشی، تپش قلب، اختلالات تنفسی و … است.

متادون

وقتی که فرد در پروسه درمان و ترک خود اعتیاد به متادون پیدا می‌کند مجبور به شروع دوره تازه‌ای از ترک می‌شود. بیشتر کمپ‌های ترک اعتیاد روشی اصولی و مستمر برای درمان اعتیاد افراد ارائه نمی‌کنند و همچنان روش‌های قدیمی و سنتی را دارند. کمپ ترک اعتیاد آجودانیه با به‌ ‌کارگیری یک تیم درمانی متخصص شامل پزشک، روانپزشک، روانشناس، روانکاو و مددیار به افراد کمک می‌کند تا یک بار برای همیشه اعتیاد را ترک کنند.

ترک متادون

اگر به دنبال ترک متادون به روش اصولی هستید، بهتر است از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. ترک متادون مانند سایر مواد مخدر و اعتیادآور دیگر سخت و پیچیده است. پروسه ترک گاهی اوقات بسیار طولانی و طاقت‌فرسات. شما برای ترک متادون باید از پزشک و روانشناس کمک بگیرید و داروهای مناسبی هم مصرف کنید. اگر اعتیاد شما شدید و نگرن کننده نباشد، به سادگی و در طی یک دوره کوتاه مدت می‌توانید موفق به ترک متادون شوید. در غیر این صورت باید در یک دوره طولانی مدت تحت نظر و مراقبت پزشکان و متخصصین ترک اعتیاد باشید.

مطالعه مطلب
ترک ماری جوانا در مرکز کمپ ترک اعتیاد آجودانیه

روش های ترک متادون

افراد معمولا برای ترک متادون ترجیح می‌دهند در خانه بستری شوند و به تنهایی اقدام به ترک کنند. این روش با اینکه فضای راحتی را برای معتاد فراهم می‌آورد ولی روشی اصولی برای ترک نیست؛ چراکه در بیشتر مواقع نه تنها به قطع مصرف متادون منجر نمی‌شود بلکه آن شخص را از ترک اعتیاد مایوس و ناامید می‌کند.

ترک متادون

مراجعه به مراکز ترک اعتیاد بهترین تصمیم برای قطع مصرف متادون است. کمپ‌ها یا کلینیک‌های ترک اعتیاد از روش‌های اصولی برای کمک به ترک افراد استفاده می‌کنند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

  • سم زدایی
  • درمان دارویی
  • مشاوره روانشناسی

هر کدام از این روش‌ها به تنهایی یا در کنار روش‌های دیگر برای درمان کامل اعتیاد استفاده می‌شود. نحوه استفاده از این روش‌ها و طول مدت درمان بستگی به شدت اعتیاد فرد و وضعیت جسمی و روحی او دارد.

سم زدایی و ترک متادون

در کمپ آجودانیه سم زدایی و ترک متادون به سه روش انجام می‌شود: سم‌زدایی فوق سریع، سریع و تدریجی. سم‌زدایی فوق‌سریع یا UROD تحت نظر پزشک بیهوشی و در اتاق ICU با تجهیزات کامل درمانی انجام می‌شود. در این روش داروهایی از طریق سرم وارد بدن بیمار می‌شود تا مخدرها را از بدن او پاک و دفع کنند. در روش سریع مصرف متادون به طور ناگهانی قطع می‌شود و بیمار در حال بیهوشی دردی را احساس نخواهد کرد. روش سم‌زدایی تدریجی معمولا در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و یا بلند مدت انجام می‌شود. بیمار در این روش در کمپ بستری می‌شود و به تدریج مصرف متادون را قطع می‌کند.

خدمات روانشناسی

در تمامی روش‌های ترک باید شرایط جسمی و روحی شخص بیمار تحت کنترل باشد. کمپ آجودانیه با ارائه خدمات روانشناسی و روانپزشکی سعی می‌کند بیمار را از نظر روحی و روانی برای درمان آماده کند. این خدمات شامل گفتگو با روانشناس و همچنین تجویز دارو توسط روانپزشک است. این موارد کمک زیادی به افزایش قوای روحی فرد برای تحمل سختی درمان و ادامه دادن روند آن می‌کند. البته شخص بیمار باید در کنار دریافت این خدمات روحی و روانی به شرایط جسمی خود هم توجه داشته باشد. شخص بیمار باید با تغذیه مناسب و مصرف مکمل‌های غذایی قوای جسمی خود را تقویت کند.

خدمات روانشناسی کمپ آجودانیه

رژیم مناسب در زمان ترک متادون

اکثر افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند عادت‌های غذایی نامنظم و ناسالمی را دنبال می‌کنند. این عادات غذایی ناسالم نه تنها به ضعف جسمانی آنها ختم می‌شود بلکه بدن آنها را از مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و پروتئین‌ها خالی می‌کند. بی‌اشتهایی و دفع مواد غذایی باعث غیرفعال شدن ویتامین‌ها در بدن می‌شود. اولین گامی که فرد باید برای ترک متادن بردارد انتخاب یک رژیم مناسب در زمان ترک است. این رژیم مناسب شامل این دسته از موارد است:

  • تغذیه با غذاهای سالم
  • مصرف مکمل های غذایی
  • نوشیدنی های مناسب در زمان ترک متادون
مطالعه مطلب
ترک لورازپام + عوارض سوء مصرف لورازپام

تغذیه با غذاهای سالم

یکی از معضلات اصلی بیمارانی که اعتیاد به مخدر دارند تحلیل عضلانی و آسیب به بافت ماهیچه‌های بدن آنهاست. مصرف باعث ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست و همچنین به هم ریختن هورمون‌های بدن می‌شود. خوردن غذاهای پروتئینی مثل گوشت مرغ و ماهی و همچنین تخم مرغ کمک زیادی به تقویت عضلات و ماهیچه‌های بیماران می‌کند. همچنین مصرف مواد غذایی سبوس‌دار و فیبردار مثل نان به رفع یبوست و مشکلات گوارشی این افراد کمک زیادی می‌کند.

به جای خوردن شیرینی‌های مضر مثل شکلات، چای شیرین و … از میوه‌ها برای تامین قند بدن کمک بگیرید. مصرف میوه‌ها به تامین ویتامین‌های از دست رفته هم کمک می‌کند. خوردن سبزیجات تازه مثل کلم بروکلی، اسفناج و کلم‌پیچ هم به شدت توصیه می‌شود.

تغذیه سالم در زمان ترک متادون

مصرف مکمل های غذایی

با اینکه مصرف غذاهای سالم و دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب کمک زیادی به تقویت قوای جسمی می‌کند ولی مصرف مکمل‌های غذایی هم ضروری است. از آنجایی که جذب مواد غذایی در بدن افراد بیمار و معتاد به متادون به درستی صورت نمی‌گیرد و دفع آنها از بدن بسیار بالاست، مکمل‌ها این مسئله را جبران می‌کنند. خوردن یک عدد مولتی ویتامین در طول روز طبق نسخه پزشک تاثیر زیادی در بازیابی قوای جسمی از دست رفته دارد. ویتامین D علاوه بر تقویت استخوان‌ها به تولید سروتونین در بدن و کاهش سطح افسردگی در بیمار کمک می‌کند. ویتامین C دردهای عضلانی و عصبی مصل اضطراب را کم می‌کند. ویتامین‌های گروه B به پاکسازی و سم‌زدایی بدن کمک زیادی می‌کنند. آمپول‌های ب کمپلکس و نوروبیون هم می‌توانند تاثیرات مشابهی داشته باشند و نیروی جسمانی بیمار را تقویت کنند.

نوشیدنی های مناسب در زمان ترک متادون

یکی دیگر از مواد غذایی مناسب در زمان ترک متادون نوشیدنی‌ها هستند. آب به عنوان اصلی‌ترین ماده نوشیدنی کمک بسیار زیادی به دفع سموم از بدن بیمار می‌کند. نوشیدن روزانه 8 لیوان آب بدنتان را هیدراته کرده و روند درمان را سرعت می‌بخشد. آب انواع میوه‌ها مثل آب انار یا آب هندوانه هم فواید زیادی روی روند سم‌زدایی بدن بیمار دارند. مصرف شیر بستگی به شرایط گوارشی بیمار دارد و باید با احتیاط و زیر نظر پزشک تجویز شود. به افرادی که در حال ترک متادون هستند مصرف نوشیدنی ‌های کافئین دار مثل قهوه یا نسکافه توصیه نمی‌شود. این نوشیدنی‌ها باعث افزایش پرخاشگری و ناآرامی در فرد بیمار می‌شوند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های ناسالم مثل نوشابه یا انرژی‌زا به ضرر این افراد است.

مطالعه مطلب
تفاوت کلینیک ترک اعتیاد با کمپ چیست ؟

مراقبت های بعد از ترک متادون

شما با توجه نکات مهم مربوط به رعایت یک رژیم غذایی مناسب و گذراندن دوره درمان می‌توانید موفق به قطع مصرف متادون شوید. البته این پایان راه نیست چون همچنان باید از خود و سلامتی تازه به دست آمده مراقبت کنید. گذراندن روند سخت و پیچیده درمان انرژی زیادی از شما می‌گیرد. پس نباید بعد از اتمام دوره درمان خودتان را رها کنید. مراقبت‌های بعد از ترک متادون شامل مراقبت‌های جسمی و روحی است. شما همچنان باید تغذیه مناسبی را دنبال کنید. از طرفی، باید با عوارض بعد از ترک متادون یعنی افسردگی، بیحالی، بی‌حوصله‌گی، وسوسه مصرف و غیره مقابله کنید. برای این کار بهتر است همچنان از خدمات روانشناسی بعد از پایان دوره درمان هم استفاده کنید.

مراقبت یعد از ترک متادون

عوارض ترک غیر اصولی

ترک متادون با روش‌های اصولی که در کمپ‌های ترک اعتیاد ارائه می‌شوند معمولا با عوارضی مثل افسردگی، چاقی یا بی‌حالی همراه است. این عوارض طبیعی هستند و باید تحت کنترل و مراقبت باشند. ولی اگر شما با روش‌های غیراصولی مثل قطع خودسرانه متادون اقدام به ترک آن کنید، با عوارض شدیدتری روبرو خواهید شد. برخی از این عوارض ممکن است جبران ناپذیر باشند و شرایط جسمی و روحی‌تان را وخیم‌تر کنند.

مراجعه به مراکز و کمپ های ترک اعتیاد

اگر تصمیم جدی برای ترک مواد مخدر یا متادون دارید بهتر است با کارشناسان این زمینه مشورت کنند. شما با مراجعه به مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد می‌توانید تا حد زیادی رنج و درد ناشی از دوران درمان را کمتر کنید.

1662675_gallery_gallery_3_523076_1_w

مرکز ترک اعتیاد خصوصی آجودانیه با در اختیار داشتن امکانات مناسب و ارائه انواع خدمات پزشکی، روانشناسی، درمانی، آموزشی، ورزشی و تفریحی روند درمان شما را راحت‌تر می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن