عوارض مصرف اکستازی و روش های ترک

اشتراک بذار برای عزیزت ...

5/5 - (1 امتیاز)

اکستازی چیست؟

متیلن دی اکسی مت آمفتامین که همچنین به عنوان اکستازی یا “مولی” شناخته می شود، یک ماده مخدر مصنوعی است که از آمفتامین گرفته می شود. اثراتی مانند احساس تحریک ذهنی، کاهش اضطراب و افزایش ادراک حسی را ایجاد می کند. اکستازی به اشکال قرص، کپسول، پودر استنشاقی و برچسب‌ های پوستی موجود است و نیمه عمر آن بسته به میزان و مدت زمان مصرف و سرعت متابولیسم بدن فرد بین ۳ تا ۲۴ ساعت می باشد.

 

مصرف اکستازی چگونه است؟

اکستازی بیشتر به صورت قرص در رنگ های مختلف وجود دارد. این ماده همچنین می ‌تواند به شکل پودر در دسترس افراد قرار گیرد که ممکن است برخی اوقات به شکل استنشاقی و یا ندرتاً به ‌صورت تدخینی یا کشیدن مورد استعمال واقع شود اما تزریق این ماده بسیار نادر است. اکستازی اغلب در مهمانی‌ های شبانه در میان جوانان و نوجوانان استعمال می شود.
اکس معمولاً با سایر مواد مثل کوکائین ، LSD ، شیشه ، حشیش و یا هروئین مصرف می‌ شود. بنابراین کسی که به مصرف این ماده رو می ‌آورد به‌ طور وسیع در معرض سایر مواد نیز قرار گرفته و خطر سوء‌ مصرف انواع مواد در او افزایش می‌ یابد.

 

اکستازی چه مدت در بدن مصرف ‌کننده باقی می ‌ماند؟

اکس به ‌راحتی و سریع خود را به مغز رسانده و اثرات خود را اعمال می ‌کند. اثرات این قرص بین ۲۰ تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می ‌شود. همان طور که در اوایل مقاله گفته شد ممکن اس اثرات این مواد ۳ تا ۲۴ ساعت باقی بمانند اما بعد از آن تمایل شدیدی برای مصرف مجدد این ماده ایجاد خواهد شد.
پس از چند بار مصرف اکس همه ی حالت ‌های خوش پس از مصرف جای خود را به مشکلات روانی، مغزی خواهد داد و حتی یک بار مصرف این قرص ‌ها هم ممکن است فرد را دچار مسمویت و اختلال کند و در نتیجه خطر مرگ ‌های ناگهانی و ایست قلبی را افزایش می ‌دهد.

مطالعه مطلب
شیشه و روش های موثر ترک شیشه

 

عوارض قرص اکستازی :

• تهوع و استفراغ
• مسمومیت
• اسپاسم عضلانی
• بالا رفتن دمای بدن
• اختلال بصری
• تعریق شبانه
• تشنگی مفرط
• بیماری های کلیوی
• بیماری های قلبی و عروقی
• از دست دادن هوشیاری و کما
• مرگ

ترک اکستازی

صدمه ای اکستازی بر سیستم عصبی مصرف کننده وارد می کند بسیار شدید و هرگونه ترک خارج از نظر پزشک می تواند عوارض مخربی برای بیمار داشته باشد. مصرف اکستازی باعث ایجاد وابستگی های جسمانی و روانی می باشند برای ترک این مواد فرد مصرف کننده باید تحت نظر تیم متخصص پزشکی و روانپزشکی معتبر و با دارو درمانی و مشاوره درمانی این دوره را به سلامت به سر کند. مدت زمان درمان به پارامتر های مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی ، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد.
در کنار برنامه های دارویی و مشاوره ایی که پزشک متخصص برای فرد تجویز می کند حمایت و پشتیبانی خانواده و اطرافیان می تواند نقش بسزایی در تسریع روند درمان و ترک اکستازی داشته باشد.
علائم و نشانه های خماری در افراد مختلف یکسان نیست. از طرفی دیگر میل به مصرف مجدد در این افراد بسیار زیاد است چرا که تحمل بدن آنها به شدت پایین آمده و آنها را بی تاب و مشتاق مصرف مجدد و حتی بیشتر می کند. همین امر متأسفانه خطر اوردوز را در بیمار افزایش داده و روند ترک اعتیاد را دشوار می سازد. بنابراین هرگز بدون نظارت پزشک متخصص اقدام به ترک نکنید.

مطالعه مطلب
ترک تزریق

 

ترک اکستازی به روش بستری :

روش درمان و ترک اکستازی بسته به شرایط بیمار متفاوت می باشد و برنامه درمانی هر بیمار مطابق با نظر درمانگران تهیه می شود تا بیماران بتوانند بهترین نتیجه را از درمان کسب کنند. مشاورین در کمپ ترک اعتیاد جهت جلوگیری از مصرف مجدد و مقابله با وسوسه مصرف بیماران جلسات مشاوره را حتی بعد از ترخیص بیمار نیز ادامه می دهند تا بیماران با دریافت راه کارها سبک زندگی خود را تغییر دهند.

 

ترک اعتیاد قرص اکس به روش بستری :

مدت زمان ترک اکستازی، به پارامتر های مختلفی همچون دوز و مدت زمان مصرف و شرایط سلامت مصرف کننده دارد که بعد از انجام معاینات اولیه توسط پزشک مشخص می گردد.
روش ترک قرص اکس برای تمام بیماران یکسان نیست. بنابراین برخی از بیماران ممکن است به درمان بستری نیاز نداشته باشند بعضی از بیماران هم نیاز نداشته باشند. بیماران برای شروع درمان بستری در محیطی کنترل شده قرار می‌ گیرند و دارو های لازم را در صورت نیاز طبق تشخیص و تجویز روانپزشک اعتیاد دریافت می‌کنند. همچنین بیماران با افرادی که دچار اختلال سوء مصرف اکستازی و مواد اعتیاد آور مشابه هستند، ارتباط برقرار می‌ کنند، همتایانشان را تحت حمایت قرار می ‌دهند و متقابلاً از دوستی و پشتیبانی آنان دلگرم می ‌شوند.

 

ترک اعتیاد قرص اکس به روش سرپایی

بسیاری از بیماران از هر دو روش درمان بستری و سرپایی تحت یک طرح درمان جامع و پیوسته استفاده می‌ کنند. درمان سرپایی برخلاف درمان بستری بیماران را ملزم به اقامت در کلینیک نمی ‌کند. بیماران در درمان سرپایی مسئولیت بیشتری به عهده دارند، چرا که باید برنامه ‌های روزانه‌ شان را ادامه بدهند و مسئولیت ‌های روزمره ‌ای مانند رسیدگی به نیاز های خانواده ، انجام کارهای خانه یا وظایف شغلی و تحصیلی را مدیریت کنند.

مطالعه مطلب
خدمات روانشناسی عاملی ضروری برای ترک اعتیاد بیماران

علائم و عوارض ترک اکس

• خستگی
• افسردگی
• اضطراب
• تحریک ‌پذیری
• بی ‌خوابی
• اعمال خصمانه و پرخاشگری
• نوسانات خلقی
• بی ‌اشتهایی
• پارانویا
• توهم
• حمله هراس

 

ترک در منزل

بسیاری از مردم به جای اینکه به دنبال کمک حرفه ای باشند، سعی می کنند سم زدایی را در رفاه و آسایش منزل خود انجام دهند. متخصصان پزشکی ، سم زدایی در منزل را به هیچ وجه توصیه نمی کنند ، زیرا انجام این کار عوارض جانبی خطرناکی به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است تهدید کننده زندگی فرد باشد. هنگامی که افراد سعی می کنند با ترک ناگهانی و کاهش تدریجی مصرف مواد خود سم زدایی کنند، احتمال بروز علائم ترک قوی تر و سریعتر افزایش می یابد. سم زدایی به این روش همچنین ممکن است احتمال مواجه شدن با مشکلات در طول سم زدایی را افزایش دهد. همچنین ترک ناموفق می تواند باعث شود تا فرد به این فکر کند که توان ترک کردن ندارد و دیگر به دنبال ترک مواد و شروع زندگی جدید نباشد. بنابراین بهترین کار این است که در یک کلینیک مجهز و حرفه ای ترک انجام پذیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن