عوارض مصرف همزمان الکل و ملاتونین

مصرف همزمان الکل و ملاتونین

اشتراک بذار برای عزیزت ...

2/5 - (57 امتیاز)

سؤال متداولی میان مصرف‌کنندگان الکل و ملاتونین وجود دارد این است که آیا می‌توانند به‌طور همزمان الکل و ملاتونین را مصرف کنند یا خیر. مکمل‌های الکل و ملاتونین، با یکدیگر ترکیب نمی‌شوند و می‌توانند خواب شبانه را به کابوسی سنگین تبدیل کنند. بسیاری از افراد برای به خواب رفتن به این ماده‌ها روی می‌آورند؛ اما مصرف همزمان الکل و ملاتونین چه اتفاقاتی را رقم خواهد زد؟ در ادامه به شرح کلی این موضوع خواهیم پرداخت.

عملکرد الکل و ملاتونین چگونه است؟

پیش از هر چیز، با هم عملکرد ملاتونین و الکل و تأثیر آن بر بدن را بررسی می‌کنیم؛ هورمون ملاتونین به‌طور طبیعی در مغز تولید می‌شود. ترشح این هورمون، به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن شما کمک می‌کند، مانند یک ساعت که به شما می‌گوید در طول یک 24 ساعته چه زمانی بخوابید و چه زمانی بیدار شوید و کمک می‌کند که خوابی عمیق را تجربه کنید. بنابراین، بسیاری از افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند، در تلاش هستند که با مصرف ملاتونین خوابی عمیق را تجربه کنند. این مکمل‌ها به‌طور مصنوعی احساس خواب آلودگی و افتادگی چشم را ایجاد می‌کنند؛ اما واقعیت حاکی از آن است که این مکمل‌ها تنها می‌توانند به خواب رفتن افراد کمک کنند، اما در خواب ماندن و تجربه خواب عمیق بی‌تاثیرند. مکمل ملاتونین در بهترین حالت به‌عنوان یک کمک‌کننده ضعیف توسط پزشکان تجویز می‌شود. اما الکل چه تأثیری روی بدن و خواب دارد؟

در پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که ممکن است الکل آرام‌بخش باشد، اما نمی‌توان گفت برای به خواب رفتن و عمیق بودن خواب مفید است. الکل می‌تواند در توانایی شما برای رسیدن به خواب عمیق شما را اختلال ایجاد کند. در ابتدا ممکن است مغز شما را از کار بیندازد و به شما کمک کند به خواب بروید، اما به‌مدت طولانی نمی‌خوابید؛ همچنین ممکن است حتی با وجود خواب طولانی، خسته‌تر از قبل از خواب بیدار شوید و احساس کسل بودن داشته‌ باشید.

تأثیر الکل و ملاتونین برای خواب

عوارض ناشی از ترکیب مکمل‌های ملاتونین و الکل

ترکیب این دو ماده ممکن است باعث خواب آلودگی زیاد شود، اما مصرف همزمان الکل و ملاتونین بسیار خطرناک است؛ به‌ویژه اگر در حال رانندگی باشید. هنگامی که مکمل‌های ملاتونین همراه با الکل مصرف شوند، می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • قرمزی پوست صورت
 • تورم دست یا پا
 • افزایش اضطراب و تحریک‌پذیری
 • دیدن رؤیا
 • کیفیت خواب ضعیف
 • سردرگمی یا ناتوانی در تفکر
 • سرما یا لرز شدید
مطالعه مطلب
ترک کراک در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه

تأثیر الکل بر ملاتونین

جالب است بدانید که نوشیدن الکل بر ترشح هورمون ملاتونین در بدن تأثیر منفی می‌گذارد؛ مصرف الکل میزان تولید هورمون ملاتونین طبیعی بدن را کاهش می‌دهد و همچنین نباید با مکمل‌های ملاتونین به‌صورت همزمان مصرف شود. ترکیب ملاتونین و الکل می‌تواند باعث استرس و اضطراب بیش از حد در فرد، افزایش فشار خون، سرگیجه و خواب آلودگی شود و همچنین آسیب بسیاری به کبد وارد کند. در برخی موارد نیز مصرف همزمان ملاتونین و الکل با یکدیگر منجر به بیهوشی، ضربان سریع قلب و مشکلات تنفسی می‌شود.

مصرف الکل و ملاتونین باعث گرفتگی عضلات مجاری تنفسی می‌شود؛ به همین دلیل ممکن است مشکلات خواب شما را نیز افزایش دهد. بنابراین از ترکیب الکل و ملاتونین به‌منظور خواب بهتر استفاده نکنید. نتیجه مصرف همزمان ملاتونین و الکل می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد. حتی ممکن است خواب آلودگی ناشی از مصرف این دو ماده زیاد از حد باشد و شما را تا حدی خواب آلوده کند که نتوانید به‌درستی تمرکز کنید.

از سوی دیگر، الکل ممکن است اثرات ملاتونین را کاهش دهد و در به خواب رفتن با مشکلات زیادی مواجه شوید. به‌طور کلی، پیشنهاد می‌شود که این دو ماده را به‌صورت همزمان مصرف نکنید تا خواب آرامی داشته‌ باشید.

مصرف همزمان الکل و ملاتونین

درمان عوارض ملاتونین و الکل

برای درمان عوارض ناشی از مصرف ملاتونین و الکل، می‌توانید اقداماتی انجام دهید که در ادامه توضیح داده‌ایم:

 • در صورت خواب آلودگی شدید پس از مصرف همزمان الکل و ملاتونین، از رانندگی، دوچرخه‌سواری و کار با ماشین‌آلات بپرهیزید و از مصرف دوباره الکل نیز اجتناب کنید. اگر خواب آلودگی برطرف نشد، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 • دارو را پس از خوردن وعده‌های غذایی مصرف کنید تا دچار درد معده یا حالت تهوع نشوید. در صورت درد معده پس از مصرف ملاتونین، روی شکم پد گرم قرار دهید. همچنین، سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک اما با تعداد زیاد مصرف کنید.
 • در صورت سرگیجه پس از مصرف ملاتونین یا الکل با هم، به استراحت بپردازید و فعالیتی که نیاز به هوشیاری دارد مانند رانندگی را انجام ندهید.
 • اگر استرس یا اضطراب شما پس از چند روز ادامه پیدا کرد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از مرطوب کننده استفاده‌کنید تا پوست شما دچار خارش نشود.
 • اگر احساس خشکی دهان دارید، از آدامس بدون قند استفاده‌ کنید.
 • در صورت درد دست و پا و یا دیدن کابوس به پزشک اطلاع دهید.
مطالعه مطلب
ترک پتیدین

به‌جای مصرف همزمان ملاتونین و الکل چه کارهایی را می‌توان برای بهبود کیفیت خواب انجام داد؟

پزشکان برای بالا بردن کیفیت خواب توصیه می‌کنند که به‌جای مصرف همزمان الکل و ملاتونین، اقداماتی را برای بهبود کیفیت خواب انجام دهید. این اقدامات به شرح ذیل هستند:

 • شرایط مناسبی را برای خوابیدن فراهم کنید. این شرایط می‌تواند تاریک نگه داشتن اتاق خواب شما، تنظیم ترموستات روی حدود 25 درجه (دمای بهینه اتاق برای خواب) و کنار گذاشتن تمام وسایل الکترونیکی به‌مدت یک ساعت قبل از خواب باشد.
 • برای تاریک نگه داشتن اتاق خواب از پرده‌های ضخیم و چشم‌بند استفاده‌کنید تا سریع‌تر به خواب بروید و خوابی طولانی را نیز تجربه کنید.
 • ابزارهایی مانند تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و تبلت‌ها نور آبی ساطع می‌کنند که سیگنال‌های بیدار ماندن را به مغز شما می‌فرستد.
 • همچنین، ملافه‌های قابل تنفس را برای تخت خواب خود استفاده‌ کنید که باعث گرما نشوند؛ زیرا دمای پایین‌تر بدن با ترشح هورمون‌های خواب مرتبط است.
 • سعی کنید در طول روز چرت هر چند کوتاه نداشته‌ باشید تا شب هنگام به‌خوبی به خواب بروید.
 • نوشتن مشکلات یا برنامه روزانه قبل از خواب، راه حل خوبی برای آرام شدن ذهن و خوابیدن راحت‌تر است.
 • گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش، پادکست‌های روانشناسی و یا دوش آب گرم قبل از خواب برای راحت‌تر به خواب رفتن و تجربه خوابی آرام مفید است.

چه افرادی در صورت مصرف ملاتونین در معرض خطر بیشتری قرار دارند؟

ملاتونین برای بسیاری از افراد حتی در صورت عدم استفاده از الکل خطرناک است. اگر سابقه یکی از موارد زیر را داشته‌اید، از مصرف ملاتونین خودداری کنید:

 • سابقه آلرژی به ملاتونین یا داروهای دیگر
 • ابتلا به بیماری یا مشکلات مربوط به کبد و کلیه
 • ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی
مطالعه مطلب
ترک اعتیاد فوری

در اغلب موارد، ملاتونین برای افراد بالای 55 سال توصیه می‌شود. پزشکان حتی الامکان از تجویز ملاتونین برای کودکان خودداری می‌کنند؛ مطالعات در زمینه مصرف ملاتونین برای کودکان هنوز در حال انجام و بررسی است. بانوان باردار و شیرده به هیچ‌عنوان نباید الکل مصرف کنند؛ مصرف الکل و ملاتونین باعث عوارض بسیاری برای مادر و جنین خواهد شد.

مصرف همزمان الکل و ملاتونین

در صورت اعتیاد به الکل و ملاتونین، چگونه باید ترک شوند؟

علاوه بر اینکه مصرف همزمان الکل و ملاتونین مضر است و عوارض بسیاری را به‌همراه دارد، مصرف منظم این دو ماده باعث اعتیاد فرد می‌شود. اما باید توجه داشته‌ باشید که ترک خودسرانه الکل و ملاتونین نیز  عوارض و خطرات زیادی را به‌دنبال دارد. برای ترک الکل و ملاتونین، بهتر است از پزشک باتجربه در این زمینه به‌همراه مشاورین حاذق راهنمایی گرفته شود. در اغلب موارد پیشنهاد ما مراجعه به کلینیک‌های معتبر و اقدام به ترک به‌صورت علمی و تخصصی است تا با کم‌ترین میزان عوارض، بتوانید به روال عادی زندگی خود بازگردید و همچنین احتمال بازگشت و تمایل دوباره شما به اعتیاد کاهش یابد.

کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه با بهره‌گیری از برترین مشاورین و دکتر ترک اعتیاد، آماده خدمت‌رسانی است و مشاوران مجموعه به بهترین نحو ممکن به شما انگیزه لازم و راهنمایی‌های مربوطه را ارائه می‌دهند. از مزایای ترک در کلینیک ترک اعتیاد معتبر، گرفتن انگیزه و مشاهده نتایج مشابه موفقیت‌آمیز است؛ با کم‌ترین آسیب جسمی و روانی به‌راحتی اعتیاد خود را از بین خواهید برد.

نتیجه‌گیری

مصرف همزمان الکل و ملاتونین، عوارض زیادی به‌همراه دارد و در برخی موارد خطراتی را برای شما ایجاد می‌کند؛ اما خبر خوب این است که ترک این دو ماده امکان‌پذیر و عوارض آن جبران‌پذیر هستند. بنابراین، هر چه زودتر برای ترک آنها اقدام کنید، بسیار سریع‌تر و ساده‌تر ترک اعتیاد صورت‌ می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاورین مجموعه ترک اعتیاد آجودانیه تماس بگیرید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند. به یاد داشته‌ باشید که حتی اگر یک‌روز زودتر برای ترک اعتیاد به هرگونه ماده اقدام کنید، با آسیب روانی و جسمی کم‌تر و طی روند سریع تری ترک خواهید کرد و به زندگی سالم خود بازمی‌گردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

فهرست مطالب

پذیرش اورژانسی و ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته می باشد و تیم درمان و پذیرش کلینیک ترک اعتیاد آجودانیه در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت رسانی به بیماران و خانواده هایشان می باشند.

دوست داری از اعتیاد نجاتش بدی؟

همین حالا با ما تماس بگیر...
به بالای صفحه بردن